JAK ROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA TELEFONEM? 14 WSKAZÓWEK
Robienie zdjęć jest już od dawna na porządku dziennym, więc dobrze jest wiedzieć jak robić lepsze zdjęcia telefonem. Niemal każdy ma jakiś (lepszy/gorszy) aparat i go dość często używa. Niemal każdy robi setki (tysiące) zdjęć (miesięcznie), jednak nie każdemu udaje się osiągnąć świetny efekt – dlaczego?
Należy pamiętać, że nie jest aż tak ważne to czym robimy zdjęcia, ale w jaki sposób. Nawet najlepszy sprzęt nie zrobi za nas roboty. Trzeba wiedzieć jak się z nim obchodzić. Tak też jest z aparatem w telefonie – poza ustawieniem go, są rzeczy które warto / należy / powinniśmy zrobić. Jeśli Cię ten temat interesuje i chcesz robić lepsze zdjęcia – przeczytaj dalszą część wpisu, który przeprowadzi Cię przez podstawy od których należy zacząć. Zajmie Ci to zaledwie 6 minut.
JAK ROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA TELEFONEM?
1. WYTRZYJ OBIEKTYW
Podstawa o której wielu zapomina, ja sama do pewnego czasu aż nadto nie zwracałam na to uwagi, szczególnie gdy na szybko robiłam jakąś fotkę, a wypalcowany, umazany obiektyw zrobi nam słabe zdjęcie. Po przetarciu od razu obraz staje się wyraźniejszy, a zdjęcie wychodzi tysiąc razy lepiej. Spójrz na poniższe porównanie i sama oceń czy coś w tym jest.
brudny obiektyw = zdjęcie jakby za mgłą / czysty obiektyw = wyraźne zdjęcie
2. SIATKA
Z nią jest łatwiej z kilku powodów. Do pewnego czasu nie mogłam z niej korzystać, denerwowała mnie, ale z nią dużo szybciej mi jest wyjaśnić w który miejscu mam być na zdjęciu komuś kto mi je robi, tak aby efekt był zadowalający, ale również samej mi łatwiej jest wykadrować zdjęcie. Jest ona ciągle włączona, bo się do niej przyzwyczaiłam i dla mnie to jest norma.
3. NIE UŻYWAJ ZOOM’A
Moim zoomem są nogi, Tobie również powinny one za zooma robić. Często o tym zapominamy, stajemy w jednym miejscu i „oddalamy”, „przybliżamy”. Bardzo rzadko zdarza się że coś przybliżam, chyba że robię zdjęcie czemuś co jest daleko a już podeszłam na tyle ile mogłam, choć wiadomo, jakość jest daleka od ideału. Jeśli mogę, podchodzę. Dzięki temu nie psujemy zdjęcia, ma lepszą jakość, nie ma pikseli.
4. UNIKAJ OSTREGO SŁOŃCA
Dlaczego? Bo zwykle przez ostre słońce wychodzą one przepalone, mocno prześwietlone, powstają nienaturalne cienie i nie nadają się do niczego chyba że jakimś cudem je odratujemy przy obróbce. Jeśli fotografujesz w taki dzień, kiedy słońce nie jest twoim sprzymierzeńcem, znajdź zacienione miejsce.
5. KORZYSTAJ Z NATURALNEGO ŚWIATŁA DZIENNEGO
Przed chwila odradziłam Ci ostre słońce, ale światło dzienne jest jak najbardziej pro! Nie potrzebujesz żadnych lamp, softboxów, wystarczy Ci okno. Korzystaj z naturalnego światła dziennego w każdej możliwej sytuacji, a efekty będą naprawdę zadowalające.
6. ZDJĘCIA RÓB PRZODEM DO ŹRÓDŁA ŚWIATŁA
Nie kombinuj na początku swojej drogi z nauką fotografii i nie rób zdjęć pod światło. Gdy robisz selfie, stań przodem do okna, gdy robisz zdjęcie komuś – sprawdź skąd pada słońce, zdjęcie będzie dużo lepsze, bo będzie prawidłowo oświetlone.
7. ZAZNACZ „WYOSTRZONE” MIEJSCE
Wystarczy, że podczas ustawiania telefonu aby cyknąć serię zdjęć, stukniesz w ekran, tak aby zaznaczyć, że chcesz aby konkretne miejsce było ostre (np. chcesz wyostrzyć twarz, to dotknij ekranu w tym miejscu zanim zrobisz zdjęcie) .
8. NIE UŻYWAJ FILTRÓW
Gotowe filtry to nie jest dobry sposób na upiększenie zdjęcia. Pamiętasz zdjęcia, które robiliśmy jeszcze kilka lat temu? Im więcej efektów specjalnych tym fajniejsze, np kilka(naście) twarzy na jednym zdjęciu, odbicia lustrzane, ostre zmiany kolorów, rysowane jakby ołówkiem. No już tego nie rób i przejdź do punktu 9.
9. NIE BÓJ SIĘ EDYTOWAĆ ZDJĘĆ
Filtry – nie. Edycja – tak. Samo poprawienie kontrastu, jasności, cieni już zmienia zdjęcie, uwydatnia kolory, wydobywa z niego co najlepsze, jeśli nie przesadzisz i zrobisz to ze smakiem. Możesz również korzystać z gotowych ustawień w programie Lightroom, z tzw presetów. Niedługo pojawi się wpis o programach do obróbki zdjęć, więc bądź czujna!
zdjęcie oryginalne / poprawienie podstaw (jasność, kontrast, cienie) / zabawa w lightroomie
10. SZUKAJ RÓŻNYCH PERSPEKTYW
Próbuj, testuj, rób zdjęcia z różnych stron, z góry, z boku, z dołu. Szukaj elementów, które urozmaicą zdjęcie i umieść je w kadrze. Jak tylko chcesz. Nie ograniczaj się do trzymania telefonu w jednym miejscu, kombinuj i nie zrażaj się, wiele zdjęć Ci nie wyjdzie, to normalne!
11. SYMETRIA
Uwielbiam symetrię i dość często ją stosuję. Ma w sobie to coś, przykuwa uwagę.
12. STARAJ SIĘ UNIKAĆ LAMPY BŁYSKOWEJ
Nie jestem zwolenniczką lampy błyskowej. Nie podobają mi się zdjęcia z jej użyciem, a Tobie? Wiadomo, czasami są warunki, w których ona pomaga, ale według mnie tworzy ona nienaturalny obraz i za mocno zaznacza kontury, cienie. Według mnie psuje zdjęcie i nadaje się do użytku tylko w pewnych wyjątkowych okolicznościach.
bez lampy, światło dzienne | z lampą, światło dzienne
13. NEGATYWNA PRZESTRZEŃ
Czyli dużo wolnej przestrzeni dookoła. Jeden punkt główny, który jest tematem zdjęcia oraz dookoła duża ilość wolnego miejsca.
14. WYWOŁUJ EMOCJE
Śmiech, radość, płacz, złość i wszystkie inne emocje są jak najbardziej na tak. Uśmiech jest bardzo pozytywnie odbierany na fotografiach, więc pokaż go!
Cóż, masz już podstawy jak robić lepsze zdjęcia telefonem teraz pozostaje Ci je zastosować i wprowadzić w życie. Wierz mi, że im więcej będziesz cykać zdjęć, tym lepsze będą Ci wychodzić. Okazji do fotografowania może być cała masa, w końcu aparat co do zasady zawsze mamy przy sobie, w telefonie.
W skrócie – JAK ROBIĆ LEPSZE ZDJĘCIA TELEFONEM?
- Wytrzyj obiektyw dla lepszego efektu
- Włącz ustawienia siatki
- Nie używaj zoom’a
- Unikaj ostrego słońca. W takie dni szukaj cienia.
- Korzystaj z naturalnego światła dziennego
- Zdjęcia rób przodem do źródła światła
- Zaznacz „wyostrzone” miejsce zanim zrobisz zdjęcie
- Nie używaj filtrów – psują zdjęcie
- Nie bój się edytować zdjęć
- Fotografuj z różnych perspektyw
- Zastosuj symetrię
- Unikaj lampy błyskowej
- Niekiedy stosuj negatywną przestrzeń
- Skup swoją uwagę na emocjach
Z racji na to, że piękna jesień za oknem, to wyciśnijmy z niej to co najlepsze. Już we wrześniu, z okazji pierwszego dnia jesieni, stworzyłam listę 23 zdjęć do zrobienia jesienią. Sprawdź koniecznie, pobierz również pdf do druku i cykaj zdjęcia w jesiennym klimacie. Ponadto grafika jest również w relacji wyróżnionej na moim instagramie (klaajdka), a więc łatwo możesz ją zdobyć. Zachęcam Cię również do udostępniania jej na swoim story i zaznaczania jakie zdjęcia już udało Ci się zrobić. Psst! Nie zapomnij mnie oznaczyć abym to zauważyła.
Serdecznie zapraszam Cię do śledzenia mojego głównego konta instagramie oraz na drugie, poświęcone tylko i wyłącznie fotografii – dopiero je rozwijam, ale myślę, że już niedługo nabierze fajnego klimatu!
Jeżeli uważasz, że wpis jest pomocny i warto aby przeczytała go większa ilość osób, to proszę udostępnij – niech wieść o nim idzie w świat!